Aktuell Motorsport

Publik | Medlemmar | Kalender | Bilder | Resultat & Arkiv
Publik

På gång
25/6 Träningsdag Bil
28/6 Medlemsdag/familjedag
3-5/7 Svenskt sportvagnsmeeting
2/8 Funktionärsdag

Till kalendern Hela kalendern »

Webmaster

Läs mer om Hyllinge MS miljöarbete

Mediabevakning
Hyllinge MS

Aktuell Motorsport

Elander IT Webbhotell



Svensk Racing

Resultat
2000-04-09 Rallycross - Götalandscupen

Ring Knutstorp

Klass 1

A-final:
1. Jan-Christer Nilsson, MK Team Westom, Volvo 240
2. Hans Svensson, Skene MS, Volvo 240
3. Håkan Christiansson, Tjörns MF, Volvo 240
4. Wåge Sörman, Borås MK, Volvo 240
5. Benny Isberg, Skene MS, Volvo 140
6. Ingemar Högberg, Munkfors MC, Volvo PV
7. Tobias Gabrielsson, Skene MS, Volvo 240
8. Kecke Lindgren, Borås MK, Volvo 242
9. Roy Olsson, Karlskrona MK, Volvo 240, brutit
10. Kenny Hagman, Skene MS, Volvo 242, ej start.

B-final:
1. Tobias Gabrielsson, Skene MS, Volvo 240
2. Kecke Lindgren, Borås MK, Volvo 242
3. Ingemar Högberg, Munkfors MC, Volvo PV
4. Mats Alango, Alingsås MK, Volvo 240
5. Mikael Karlsson, Vimmerby MS, Volvo 240
6. Daniel Johansson, Hästveda FRC, Volvo 242.

Klass 2

A-final:
1. Kristian Gerdtsson, Tif Malmö Motor, Opel Corsa 2.0
2. Kristian Snahr, MK Team Westom, Volvo 240
3. Erling Krog, Nestved MK, Opel Manta 2.4 16v
4. Flemming Pedersen, EMSA, Opel Astra GSI 2.0
5. Jörgen Sturesson, Skene MS, Saab 900
6. Kristoffer Karlsson, Lessebo MK, Volvo 240
7. Jan Andersson, Tif Malmö Motor, Volvo 240
8. Siwert Nordefjäll, Fjärås MK, Volvo 360
9. Mikael Magnusson, Skene MS, Toyota Celica
10. Peter Reindahl, Karlskrona AK, Toyota Starlet, ej start.

B-final:
1. Peter Reindahl, Karlskrona AK, Toyota Starlet
2. Siwert Nordefjäll, Fjärås MK, Volvo 360
3. Mikael Magnusson, Skene MS, Toyota Celica
4. Bo Andersson, Laholms MK, VW Wankel Typ 3
5. Lars Johansson, Skene MS, Volvo 240
6. Morten, Hobro, VW Golf, ej start.

Klass 3

A-final:
1. Teil Hansen, SAS, Ford Escort RS 200
2. Kaj Knudsen, Nestved MK, Mitsubishi Evo 5
3. Nils Davidsen, Nestved MK, Mitsubishi Evo
4. Henrik Jacobsen, Nestved MK, Ford Escort Cosworth
5. Torben Möller, SAS Hobro, VW Golf 1 4wd
6. Tomas Andersson, Tjörns MF, Ford Escort T16 4wd.

Klass 4

A-final:
1. Stefan Olsson, MK Team Westom, Saab 99
2. Anders Olsson, Simrishamns MK, Saab 99
3. Krister Svensson, MK Falcon, Opel Manta
4. Patrik Johansson, MK Team Westom, Saab 900
5. Jimmy Tambour, Finspångs MS, Volvo 240
6. Jimmy Karlsson, Tjörns MF, Opel Ascona B
7. Pernilla Christensson, Dalby MK, Saab 99
8. Anders Olsson, Orust MS, Volvo 242
9. Jonas Svärdh, Skara MK, Saab 99
10. Hans Millberg, MK Falcon, Saab.

B-final:
1. Anders Olsson, Orust MS, Volvo 242
2. Jimmy Tambour, Finspångs MS, Volvo 240
3. Jonas Svärdh, Skara MK, Saab 99
4. Jerry Leifsgård, Tomelilla MK, Opel Rekord
5. Stefan Martinsson, Orust MS, Volvo 240
6. Bengt Laitinen, Orust MS, VW 1303, brutit

Klass 6 (Junior)

A-final:
1. Tobias Wiberg, Dalby MK, Opel Manta
2. Thomas Karlsson, Vimmerby MS, Volvo 240
3. Kristoffer Thörjesson, Ryds MK, Saab 99, ej start.


© Copyright 2001-2020, Hyllinge MS - Hyllinge Motorsällskap. http://www.hyllingems.se
Senast uppdaterat 2003-01-04 av Mikael Persson
3417 besökare sedan 2003-01-04

Nyheter Publik
2020-06-04
Medlems/familjedag Flyttad. Ny!

Trackday 2/6 Ny!

2020-06-02
Träningsdag bil 25 juni Ny!

2020-05-12
Träningsdag 9 Maj

 Fler nyheter »