Race-rapport T4F Racing

Foto:T4F Racing
V8 Thunder cars Västkustloppet Falkenberg motorbana
Tack alla som gör motorsporten möjlig
. Funkisar som gör att det blir säkrare och extra tack för åkturen in på flaket (ride of shame:). T4F food-gänget såklart med
till Ninni. Grattis till alla pallplatser och fina prestationer![]()
Korta race-rapporten:
Testet gick sådär för bägge. Kvalet gick bättre för mig med pb. Simon #89 körde bara fem varv pga tekniska problem.
Race 1 Simon 12:a, Ronny 13 och 2:a i superstar.
Race 2 Ronny 13:e och 1 i superstar. Simon bröt. Race 3 13:e och 3:a i superstar. Simon bröt. Simon hade tekniska problem hela helgen.
Långa race-rapporten:
Vi kom till ett varmt Falkenberg på fredagen efter lunch och började förbereda bilen för testet. Fotografering av oss alla förare med bilarna blev det också. Försökte att rugga upp de gamla regndäcken med några hjulspinn ![]()
ut på griden. På kvällen avslutade Dan alla förberedelser för morgondagen.
Lördagens test gick sådär då motorn stannade i långa högern efter chikanen och dessutom var jag fortfarande för långsam i chikanen o den sektionen. Anledningen till att motorn stannade var en jordning vid bränslepumpen som var oxiderad. Tack Dan.
Det blev tyvärr så hela helgen med chikanen. Får träna mer på den. Tack för tipsen hur man tar den.
Kvalet gick ok med personbästa så jag är nöjd. Jag ville mer och då går det inte som snabbast
. Motorn stannade dock inte![]()
Race 1 gick ok och jag hade bra flow ett tag trots lite kaos och avåkningar. Jag hade en batalj några varv tills jag missade en växel och kom då i oflyt med körningen. Jag tappade på slutet. Orkade helt enkelt inte. Varm o go blev man. Placering 13 av 19.
Race 2 på söndagen gick ok trots avåkning med gräsklippning. Jag låg och jagade några varv när bilen framför tappade greppet lite o jag svängde lite för mycket för att inte köra på…
. Ett hjulpar kom i gräset o jag försökte snurra på rätt sida där det är långt till muren. Det var på baksidan precis innan krönet. Det gick bra men jag tappade tid såklart. Gräs o sten i hela bilen som blåste rundor. Styrningen kändes sådär och gick tungt. Jag kom ut på banan igen och jagade på. Tog målflagg. Placering 13.
Toe kollades och det var toe in på ena sidan o out på andra. Efter justeringen så hoppades vi att det skulle funka. Var bara att testa.
Race 3 var ett wet race med halva banan blöt efter en åskskur under line up. Jag fick en ok start o höll i bra. Styrningen var ibland utan servo och gick tungt och normalt om vartannat. Jag orkade hålla farten bra ändå. Efter safetycar kom jag efter då jag var feg i starten in i chikanen. Jag jagade på så gott jag orkade men med ca två min kvar så orkade jag inte svänga så mycket som jag skulle (eller så var farten för hög
). Banan hade torkat upp så kan inte skylla på det. Ett hjulpar utanför och där fastnade jag i fållan. Såg resten passera några varv innan de gick i mål. Fick åka flak med bilen till park ferme. Tack. 15:e placering.
Mycket hände på banan och jag kommer bara ihåg tredje racets detaljer. Det var safetycar i alla tre racen (tror jag) och utökad race tid. När tiden utökades så kändes det som ”a nääää” i huvudet då det var varmt o svettigt redan med 18 minuter plus ett varv
.
Grid show på söndagen var ok i värmen då vinden fläktade när vi stod på start-rakan. Autografskrivning och fotografering.
En händelserik helg med trevliga gäster och de bästa av mekaniker.
Tack för nu. När nästa tävling blir ska det gå bättre. Men vi är nöjda med personbästa tid, tre pallplatser i superstar för #60.












