Arkivsida

Föreningen bildas

Klippt ur Hyllinge Motorsällskaps 40 års skrift. Av Allan Persson, Hyllinge Motorsällskaps ordförande 1953-1979.

Hyllinge Motorsällskap’s historia

Att Hyllinge Motorsällskap bildades beror till stor del på att en grupp förare inom en annan skånsk motorklubb var missnöjda med de få träningstillfälle som kunde erbjudas. Man sökte med ljus och lykta över hela skåne efter en lämplig idrottsplats där en speedwaybana kunde inrymmas. ’Utbrytarkung’ och därmed den främsta iniativtagaren till Hyllinge Motorsällskap var helt klart Sture ’Butter’ Persson. Han fick t.o.m sin arbetsgivare Anders Nilsson med sig. Den senare fick som ’straff’ bli klubbens första ordförande. Hyllinge Idrottsplats blev det hetaste tipset. Idrottsföreningen där var intresserade av samarbete. Båda parter vädrade förstås intäkter till sina magra klubbkassor.

Den 16 september 1948 samlades så en handfull entusiaster på Caféet i Hyllinge för bildandet av en klubb för utövande av i första hand speedway. Som namn på klubben föreslogs ’Nordvästra Skånes Motorklubb’. Klubbens första styrelse blev följande: Anders Nilsson ordförande, Åke Norell v ordförande, Henry Carlsson sekreterare, Sven Svensson kassör och Bengt Bengtsson v sekreterare.

Evenemang: 1948-09-16 Föreningen Norvästra Skånes Motorklubb bildas

Arkivet 1948